Kotlin

Kotlin jest statycznie językiem programowania o uniwersalnym zastosowaniu, który skupia się na wieloplatformowości. Język ten jest rozwijany przez firmę JetBrains, a znak towarowy Kotlin jest w posiadaniu Kotlin Foundation.

Featured-image_Kotlin
Featured-image_Kotlin

Inferencja typów (powszechnie znana jako wnioskowanie na podstawie przypisanej wartości) w Kotlinie pozwala na bardziej zwięzłą składnię. Kotlin jest skierowany głównie do JVM, ale może być również skompilowany do JavaScript lub natywnego kodu binarnego (przy użyciu kompilatora LLVM). Daje to możliwość uruchomienia go na urządzeniach wbudowanych lub takich, które nie obsługują JVM.

PROJEKTY

Sprawdź nasze case studies

Ecommerce Waste Food Mobile App for Restaurants

Mobilna aplikacja eCommerce dla restauracji

Aplikacja mobilna, która pomaga restauracjom sprzedawać wszystkie przygotowane przez nie dania, a użytkownikom kupować na wagę wysokiej jakości żywność, która w innym wypadku by się zmarnowała.

amino

Amino

Training made simple. Book your personal trainer anywhere anytime.

lab plus

Labplus

LabPlus provides a simple way to schedule and pay for desired medical test in your home town.

Kotlin app development

Kotlin – podobieństwa do innych języków programowania

Kotlin, pod względem założeń i celów, jest bardzo podobny do języka Apple Swift, używanego do tworzenia aplikacji dla macOS i iOS. Podobieństwa między tymi dwoma językami pomogą programistom przenieść aplikacje z iOS na Androida przy zachowaniu niezbędnej wydajności i zrozumiałości kodu.

Połączenie tego faktu z restrykcyjną polityką darmowego korzystania z Javy sprawiło, że społeczność Androida znacznie chętniej wybiera Kotlina do tworzenia aplikacji.

Kotlin app development

Kotlin i Java

Kotlin został zaprojektowany do współpracy z Javą. Dlatego możliwe jest połączenie tych dwóch języków w jednym projekcie opartym na JVM. Kotlin wprowadza wiele usprawnień i jest znacznie bardziej precyzyjnym językiem niż Java, ale może być od niej nieco bardziej skomplikowany. Kod napisany w Kotlinie jest bardziej zwięzły, ale jednocześnie lepiej przekazuje intencje programisty, który za pomocą wygodnych mechanizmów musi zadeklarować, co chce zrobić. Język posiada również konstrukcje, które pomagają uniknąć błędów logicznych i poprawiają czytelność kodu. W Kotlina wbudowane jest również null safety, dzięki czemu nie będzie tak poważnych problemów z NullPointerException i kilkoma innymi udogodnieniami, których niewątpliwie zabraknie w Javie.

Należy jednak pamiętać, że Java jest wciąż najpopularniejszym językiem programowania. Większość istniejących projektów i bibliotek jest napisana w Javie, a zmiana tego stanu rzeczy zajmie dużo czasu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poznanie Javy przed Kotlinem. Zmiana wiodącego dla programisty języka programowania jest bardzo płynna, stosunkowo bezbolesna, a co najważniejsze – programista wie, jak dany język działa pod spodem, więc rozwiązywanie problemów jest wtedy dużo bardziej efektywne.

Zalety Kotlina

Jeśli chodzi o zalety stricte technologiczne, Kotlin zapewnia szerokie wsparcie dla programowania funkcyjnego. Poza tym, JetBrains wbudowało ochronę przed błędami null bezpośrednio w system typów. Dzięki temu język jest znacznie bardziej odporny na błędy, a przez to wygodniejszy i tańszy w utrzymaniu. W swojej podstawowej formie, czyli jako język oparty na JVM, Kotlin może być również kompilowany do JavaScript oraz kodu natywnego. Dzięki swoim zaletom, język Kotlin stał się oficjalnym językiem programowania dla platformy Android.

Najpopularniejsze marki korzystające z Kotlina

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Pasja jest kluczową siłą, która napędza nasz sukces.